PENGUENLERİN HAYATI

image


PENGUENLER HAYATI VE PENGUENLERİN ÜREMESİ

Penguen neslinin devamlılığını sağlamak, doğadaki tüm canlılarda olduğu gibi oenguenler içinde hayatın ve yaşamanın birinci sebebidir. Penguenlerin hayatında üreme dönemi bir çok hayvandan farklı olarak çok anlamlı ve meşakkatli bir dönemdir. Penguenlerin hayatı içinde önemli yeri olan bu dönem, özveri ve iyi bir eş uyumu ile başarıyla tamamlanır. Penguenler üreme alanlarına ilkbaharda gelirler. Bu amaçla bazen iyice kuzeyde bulunan kışlık beslenme alanlarından yola çıkıp, donmuş deniz üzerinde uzun süre yürürler. Bu yolculuk sonunda penguenler üreme alanlarına yerleşir ve çiftleşmeye başlarlar. Penguen türlerinin çoğu koloniler halinde yuvalanır ve bazen yüz binlerce penguen yuvası bir arada bulunabilir. Penguenler yuvalarını çoğunlukla toprağın üzerine yaparlar, Ancak küçük mavi penguenler gibi bazı penguenler, topraktaki tünellerin içine ya da kaya çatlaklarına yuva yaparlar.
                                               
Yuva yapan penguenler yuvalarını yapmak için bulabildikleri oranda çakıl taşlarından, otlardan, bitki artıkalrından ya da kemiklerden yararlanırlar. Yuva yapan penguenlerde, erkek penguenler, dişi penguenlere çakıl taşları hediye ederek kur yapar. Dişi penguen, karlar eridikçe bu taşlarla yuvasının seviyesini yükseltir. İmparator ve kral penguenler yuva yapmazlar, tek yumurtalarını, üzerinde bir deri katı bulunan ayaklarında taşırlar.
                                       

Penguenlerde kuluçkaya yatırılan penguen yumurtası sayısı genellikle iki bazense üçtür. Penguenler çiftleşip yuvalandıkları yerleri çoğunlukla değiştirmezler. Erkek penguen ve dişi penguen sırayla kuluçkaya yatar. Daha güneyde yaşayan penguen türleri, kuluçkaya yattıkları sürece hiçbir şey yemez ve içmezler. Bazı penguenler türleri, kuluçka dönemlerinde 4 aya yakın bir zaman açlığa dayanırlar. Bu devrede penguenlerin ağırlıkları yarı yarıya düşer. Yavru penguenler anne penguen ve baba penguen tarafından bazen sürünün diğer bireyleri ile birlikte bakılır ve ısıtılır.